Piesaki vizīti: 67 220 050
 

Pinnes un to ārstēšana

Uzskats, ka pinnes ir neiztrūkstošas pusaudžu perioda pavadones, ir aplams – tā uzskata Latvijas Ārstu Kosmetologu asociācijas vadītāja un KOLONNA Lāzerklīnikas vadītāja, ārste Ināra Stepanova. Pinnes ir ārstējamas un tās ir jāārstē, jo rētas un pigmenta plankumi, ko tās rada, var pamazināt cilvēka pašapziņu un traucēt savstarpējo attiecību veidošanā.

Kas ir pinnes?
Pinnes ir hroniski noritoša dermatoze, kas skar tauku dziedzerus. Tie visbiežāk atrodami sejas ādā, kā arī uz pleciem, muguras, starplāpstiņu rajonā un uz krūtīm. Pinnes īpaši skar T zonu – pieri, degunu, zodu –, jo šajās vietās ir ne tikai vislielākais tauku dziedzerīšu skaits, bet tie arī visaktīvāk izdala sekrētus.

Kad rodas pinnes?
Pinnes parādās dzimumnobriešanas periodā – divpadsmit, trīspadsmit gadu vecumā, varbūt pat ātrāk. Parasti šī problēma ir ilgstoša un kulmināciju sasniedz 16 gadu vecumā, bet 18, 19 gadu vecumā pinņu intensitāte sāk samazināties. Tomēr nereti problēma turpinās līdz pat 25 līdz 30 gadu vecumam, atsevišķos gadījumos pat vēl ilgāk.

Kāpēc rodas pinnes?
Tauku dziedzeru darbību regulē dzimumhormoni. Dzimumnobriešanas periods ir tas vecums, kad sāk pastiprināti izdalīties dzimumhormoni, ietekmējot tauku dziedzeru sekrēciju. Tauku dziedzerīši palielinās, pastiprināti izdala ādas taukus, parādās izmaiņas ādas dziedzeru tauku sastāvā. Šie procesi ietekmē normālu ādas virskārtas pārragošanos un nolobīšanos, radot paplašinātas poras un to nosprostošanos. Veidojas tā sauktie melnie punkti, āda kļūst taukaina un spīdīga. Taukainība rada labvēlīgu vidi izsitumiem, sārtiem mezgliņiem un strutu pūslīšiem. Atsevišķos gadījumos process ir vēl nopietnāks – rodas dziļi iekaisuši veidojumi, mezgli, cistas, kas pēc tam atstāj rētas. Tās ir ļoti nepatīkamas sekas, kas paliek uz visu mūžu.
Dažkārt pinnes izraisa kādu medikamentu lietošana vai ārējās vides faktori, nepiemērota ādas kopšana un kosmētiskie līdzekļi. Sievietēm ļoti bieži rodas pirmsmenstruāciju pinnes.

Pinņu ārstēšana
Ir svarīgi laikus sākt pinņu ārstēšanu, citādi tās var dziļi iekaist un atstāt nepatīkamas rētas. Metodes un līdzekļi ir dažādi – tie mazina tauku dziedzerīšu sekrēciju, neļauj porām nosprostoties un attīra tās. Paralēli ietiecams lietot antibakteriālus pretiekaisuma līdzekļus, kas iznīcina nevēlamās baktērijas.
Ja pinnes nav daudz, to novēršanu veicinās ārīgi lietojami līdzekļi – speciālas ziepes, losjoni, krēmi un gēli, kas satur attīrošus un pretiekaisuma komponentus.
Ja pinnes ir vidēji daudz un smagas, būs jālieto medikamenti – vitamīni, imūno sistēmu stiprinoši līdzekļi, antibiotikas vai citi antibakteriālie līdzekļi.
Atsevišķos gadījumos, ja pinnes nepadodas iepriekšminētai ārstēšanai, jālieto sintētiskie retinoīdi, kas izstrādāti īpaši smagu pinņu formu ārstēšanai. Šie līdzekļi maina tauku dziedzeru lielumu, funkcijas, sekrēta sastāvu, būtiski izmainot ādas stāvokli. Ārstēšanas procesam nepieciešams noteikts kurss. Te ir nepieciešama gan klienta pacietība, gan ārsta rūpīgi pārdomāts ārstēšanās plāns, kombinējot medikamentus ar procedūrām kosmētiskajā salonā.

Jaunākās pinņu ārstēšanas metodes
Viens no modernākajiem un efektīvākajiem pinņu ārstēšanas līdzekļiem ir lāzers. Tas ārstē ar īpašu gaismas staru, kas iedarbojas uz problēmu zonām – tiek nomākta pinnes izraisošo Propiona baktēriju vairošanās. Lāzers tiek rekomendēts gadījumos, kad baktēriju klātbūtne ir īpaši izteikta – iekaisušu pinņu, mezgliņu un strutu pūslīšu ārstēšanai.

Metodes priekšrocības:
tā ir absolūti droša
ātrāka par citām metodēm
higiēniska
nesāpīga
nav blakus efektu

Lāzerklīnikā atrodas vienīgais Clearlight lāzers pinņu ārstēšanai Baltijā. Ārstēšanas seanss ilgst apmēram 15 līdz 20 minūtes, savukārt ārstēšanas kurss – viena mēneša laikā vidēji divas reizes nedēļā. Salīdzinoši ar citām ārstēšanas metodēm, ārstniecisko efektu var sasniegt daudz ātrāk, vieglāk, patīkamāk un saudzīgāk!

Vai sasniegtie rezultāti ir noturīgi?
Pareizi kopjot ādu, pinnēm nevajadzētu atkārtoties vairākus mēnešus pēc ārstēšanas. Smagākos gadījumos jāturpina zāļu lietošana un procedūras. Hormonāla rakstura problēmas parasti nemēdz būt īslaicīgas un nevar risināt īsā laika posmā.