Piesaki vizīti: 67 220 050
 

Pinnes un to ārstēšana

Uzskats, ka pinnes ir neiztrūkstošas pusaudžu perioda pavadones, ir aplams – tā uzskata Latvijas Kosmetologu asociācijas vadītāja un KOLONNA Lāzerklīnikas vadītāja, ārste Ināra Stepanova. Pinnes ir ārstējamas un tās ir jāārstē, jo rētas un pigmenta plankumi, ko tās rada, var graut cilvēka pašapziņu un būt traucēklis attiecību veidošanā.

Kas ir pinnes?

Pinnes ir hroniski noritoša dermatoze, kas skar tauku dziedzerus. Tie visbiežāk atrodami sejas ādā, kā arī uz pleciem, muguras, starplāpstiņu rajonā un uz krūtīm. Pinnes īpaši skar T zonu – pieri, degunu, zodu –, jo šajās vietās ir ne tikai vislielākais tauku dziedzerīšu skaits, bet tie ir arī visaktīvāk sekretējošie.

Kad rodas pinnes?

Pinnes sākas dzimumnobriešanas periodā – divpadsmit, trīspadsmit gadu vecumā, varbūt pat ātrāk. Parasti šī problēma ir ilgstoša un kulmināciju sasniedz 16 gadu vecumā, bet 18, 19 gadu vecumā pinņu intensitāte sāk samazināties. Tomēr nereti problēma turpinās līdz pat 25 – 30 gadu vecumam, atsevišķos gadījumos pat vēl ilgāk.

Kāpēc rodas pinnes?

Tauku dziedzeru darbību regulē dzimumhormoni. Dzimumnobriešanas periods ir tas vecums, kad dzimumhormoni sāk pastiprināti izdalīties, ietekmējot tauku dziedzeru sekrēciju. Tauku dziedzerīši palielinās, pastiprināti izdala ādas taukus, parādās izmaiņas ādas dziedzeru tauku sastāvā. Šie procesi ietekmē normālu ādas virskārtas pārragošanos un nolobīšanos, radot paplašinātas poras un to nosprostošanos. Veidojas tā sauktie melnie punkti, āda kļūst taukaina un spīdīga. Taukainība rada labvēlīgu vidi izsitumiem, sārtiem mezgliņiem un strutu pūslīšiem. Atsevišķos gadījumos process ir vēl nopietnāks – rodas dziļi iekaisuši veidojumi, mezgli, cistas, kas pēc tam atstāj rētas. Tās ir ļoti nepatīkamas sekas, kas paliek uz visu mūžu, kā nelāgas atmiņas no pinņu perioda.

Dažkārt pinnes izraisa kādu medikamentu lietošana vai ārējās vides faktori, nepiemērota ādas kopšana un kosmētiskie līdzekļi. Sievietēm ļoti bieži ir pirmsmenstruāciju pinnes.

Pinņu ārstēšana

Ir svarīgi laikus sākt pinņu ārstēšanu, citādi tās var dziļi iekaist un atstāt nepatīkamas rētas. Metodes un līdzekļi ir dažādi – tie mazina tauku dziedzerīšu sekrēciju, neļauj porām nosprostoties un attīra tās. Paralēli ietiecams lietot antibakteriālus pretiekaisuma līdzekļus, kas iznīcina nevēlamās baktērijas.

Ja pinnes ir vieglā pakāpē, to novēršanu veicinās ārīgi lietojami līdzekļi – speciālas ziepes, losjoni, krēmi un gēli, kas satur attīrošus un pretiekaisuma komponentus.

Ja pinnes ir vidēji smagas un smagas, tad, iespējams, būs jālieto medikamenti – vitamīni, imūno sistēmu stiprinoši līdzekļi, pat antibiotikas.

Atsevišķos gadījumos, ja pinnes nepadodas iepriekšminētai ārstēšanai, jālieto sintētiskos retinoīdus, kas izstrādāti īpaši smagu pinņu formu ārstēšanai. Šie līdzekļi maina tauku dziedzeru lielumu, funkcijas, sekrēta sastāvu, būtiski izmainot ādas stāvokli. Visas sistēmiskās ārstēšanas veicamas ilgstošu kursu veidā. Te ir nepieciešama gan klienta pacietība, gan ārsta rūpīgi pārdomāts ārstēšanās plāns, kombinējot medikamentus ar procedūrām kosmētiskajā salonā.